Hashhandler havde rygsækken fuld
Tirsdag 19. april 2022 kl. 10:38
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Politiet bemærkede den 23-årige i Havnegade i Næstved, hvor han dog forsøgte at stikke af. Betjentene løb efter ham, og her forsøgte han at smide rygsækken fra sig, men uden held.
I rygsækken var der både joints, hashklumper, cannabisblomster – vingummi, chokolade og olie med THC – samt en digitalvægt, salgsposer og to mobiltelefoner, som den 23-årige nægtede at opgive pinkoden på.
Samlet viste der sig at være 937 gram hash i rygsækken og den 23-årige blev sigtet for narkosalg. Han blev afhørt på politistationen i Næstved, inden han blev løsladt igen klokken 4.51.
© Copyright 2022 Faxenyt.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Flere nyheder i denne sektion:
- Gudstjeneste på vandring i Freerslev
- Så er Otto sommerklar
- Missionen lykkedes - alligevel rejser Kenneth fra Faxe Ladeplads
- Skrottyve anholdt
- Tegninger, malerier og porcelæn
- Trommeworkshop i sognegården
- Klovneløb i Haslev
- 50 år i Dansk Broder Orden
- Forfatterbesøg i Boghuset i Faxe
- Foredrag med dyrlæge
- Gå med i Lunden igen
- Klar med udstilling og program