Frivilligkursus om gnist, gejst og livsglæde
Torsdag 13. september 2018 kl. 12:56
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Mange er frivillige og giver en hånd med i forskellige sammenhænge, men hvordan fastholder man sin energi, motivation og arbejdsglæde i det frivillige arbejde?
Faxe Frivilligråd tilbyder et spændende kursus om dette, så kom og få en masse stof til eftertanke og bliv inspireret til:
At bevare livsglæden og passe på dig selv i det frivillige arbejde. At sætte grænser og bevare din selvrespekt. At blive mere bevidst om det, der påvirker dig i dit frivillige arbejde. At skabe en robust arbejds- og frivilligkultur for dig selv og for andre - og meget mere.
Kurset afholdes lørdag d. 22. september kl. 10-15 i Æblehaven i Faxe
Tilmelding senest torsdag d. 19. september på https://www.place2book.com/da/10517/list/EM2911
Deltagelsen er gratis, men den fulde forplejning, der indebærer morgenmad, frokost og eftermiddagskaffe/- kage koster 50 kr.
© Copyright 2019 Faxenyt.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Flere nyheder i denne sektion:
- Ny høring om gasledning og kompressorstation
- Forfatter fortæller om Kim Larsen
- MorgenForum afholdes på Ko&Co
- Sportigan i Haslev lukker men genåbner som...
- Tag med naturvejlederen på havørnetur
- Katten af tønden til fods og til hest...
- Helt lokal kok er leder af Ko&Co på lystbådehavnen
- Alle kan være med til håndboldfitness
- Pensionister og efterlønnere på nordenfjords ferie
- Haslev-band på scenen med Gasolin’-legende
- Så kommer veterantoget igen til Haslev
- Ny væbner i Den Gejstelige Malteserordenen