Stort kunstprojekt i Faxe Kalkbrud

Tirsdag 13. juni 2017 kl. 08:17

Print venlig side!   Større tekst   Mindre tekst

Stort kunstprojekt i Faxe Kalkbrud
Anja Kürsch, tysk trædesigner

Stort kunstprojekt i Faxe Kalkbrud
Klaus Titze, tysk flettekunstner der bor på Møn
Den bevægede Kuffert: er en kunstnersammenslutning der blev dannet i 2012, med det formål at skabe et samarbejde mellem professionelle danske og tyske kunsterne i Femern Bælt regionen - fra 18. til 24. juni kommer gruppen til Faxe.

De 13 kunstnere indkvarteres på Kærskovgård i Stubberup ved Faxe og rammen for dette 5. symposium er Faxe Kalkbrud, og samtidig med at arbejde i kalkbruddet skal kunstnerne udforske litografiens muligheder på Grafisk Værksted i Næstved.

Temaet i år er „sort/hvid - schwarz/weiss “, og valget af arbejdssteder er en opfordring til at beskæftige sig med undersøgelse, diskussion og skabelse.

Siden 2012 har gruppen hvert år gennemført et 7-10 dages symposium og en efterfølgende fælles udstilling. Det har vist sig som et godt koncept at afholde dialogen på skift i Danmark og Tyskland. Det fælles tema er spørgsmålet omkring identitet: hvad knytter os sammen og hvad skiller os ad.

De første to dage, altså den 18. og 19. juni arbejder alle kunstnere i kalkbruddet. Derefter tager fire kunstnere på skift hver dag til Grafisk Værksted i Næstved, hvor de introduceres til arbejdet med litografi.

Lørdag den 24. juni er der et afslutningsarrangement i kalkbruddet. Det er fra middagstid.

Alle er hjertelig velkomne til at komme ned i kalkbruddet hver eneste dag, se hvad der foregår, møde kunstnerne og få en snak med dem.

Der opstilles store telte i den nordlige del af kalkbruddet - altså på den modsatte side af den store sø, hvis man går ned ved Stationsvej eller ved vandrerhjemmet.

Kunstnerne:
Claudio Bannwart, DK/CH, billedkunst, BKF-regionskontaktperson www.bkf.dk/claudio-bannwart
• Cornelia Patz-Nahm, D, papirkunst, BAK-forbundsformand www.papier-in-form.de
• Tine Secher, DK, keramik, DKoD- regionskontaktperson www.tinesecher.dk
• Susanne Juliette Koch, D, keramik, BAK og BBK www.susanne-juliette-koch.de
• Silke Lazarevic, D, smykkedesign, BAK www.silke-schmuck.de
• Klaus Titze, DK, D fletværk, projektledelse, DKoD www.klaustitze.dk
• Katharina Böttcher, D, keramik, BAK www.kabo-keramik.de
• Anni Fiil, DK, papirkunst, DKoD www.annifiil.dk
• Niels Huang, DK/KP, keramik, DKoD www.keramikogkaos.dk
• Anja Kürsch, D, trædesign, BAK www.anjakuersch.de
• Heyke Manthey, D, tekstildesign, BAK www.heykemanthey.de
• Parul Modha, DK/UK billedkunst/installation, BKF www.parulmodha.com
• Fabian Vogler, D, billedhugger, BBK www.fabianvogler.de

© Copyright 2017 Faxenyt.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.


Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
For at indsende din kommentar skal du indtaste billedets tal og bogstaver i feltet nedenfor.
Kan du ikke se hvad der står så klik på billedet for at få en ny.

Indtast nummer og bogstaver .


Flere nyheder i denne sektion:

- Historien om Danmark – fortalt for de voksne
- Flower Power ved Kulturnatten
- Suså festival i 25 år - vindue mod Europa og Danmark
- Stiller op for Borgerlisten
- Aktiv Voksen Idræt i HTT og Stavgang
- Køretur med godt formål
- Havetraktortræk i Spjellerup
- Tureby Loppemarked
- Vandt Faxe Kondi cykel på Lægården
- Røde Fredage - en kommune med lighed
- Flotte resultater for Kongsted Skytteforening
- Villa Gallina løbet